Natalie Hershlag se narodila 9. 6. 1981 v Jeruzalémě (Izrael) v rodině lékaře, specialisty na neplodnost, a výtvarnice. Natalie je jedináček. Když jí byly tři roky přesídlila s rodinou do Marylandu (USA). V devíti letech se musela opět stěhovat, tentokrát však na Long Island (New York), kde žije s rodinou dodnes.

Agent modelingové firmy, který ji v roce 1992 v jedné Newyorské pizzerii objevil, měl neobyčejné štěstí. První profesionální zkušenosti získávala v divadle v bezvýznamných roličkách.

Ve filmu debutovala v roce 1994 filmem Luca Bessona Leon, už jako Natalie Portman – příjmení Portman si zvolila podle dívčího jména svojí babičky, kvůli zachování soukromí. Nicméně Besson dokázal z dvanáctileté debutující Natalie vydolovat neuvěřitelný výkon jehož potvrzením bylo i udělení "Young Star Award" v kategorii nejlepší herečka v dramatu. Role dvanáctileté Mathildy, které narkomanský policajt Stansfield postřílel rodinu, jí vynesla mezi nejuznávanější herečky své generace a umožnila jí pracovat na mnoha následujících projektech.

V následujících dvou letech se stala jednou z nejvyhledávanějších mladých hereček vedlejších, ale mimořádně důležitých rolí.

V roce 1995 po roli v krátkém snímku Ve vývoji, si zahrála ve filmu Michaela Manna Nelítostný souboj. Přestože její role nebyla ani tentokrát příliš velká, dokázala ve svých třech scénách strhnout pozornost na sebe, přestože se před kamerou setkala s Alem Pacinem. Ve filmu hraje Pacinovu nevlastní, mírně nervózní dceru Lauren, která se pokusí spáchat sebevraždu.

V roce 1996 hrála ve třech filmech.

Prvním z nich byl muzikál Woodyho Allena Všichni říkají: Miluji tě, kde hrála po boku takových hvězd jako Alan Alda, Goldie Hawn nebo Woody Allen. Ztělesnila v něm školačku Lauru, která se zamiluje do kluka, který si však nakonec vybere její sestru. Nicméně tento snímek je jeden z nejdůležitějších co se týče prezentace změn, kterými Natalie prošla od dob Leona.

Následovala komedie režiséra Teda Demmeho Nádherný holky, ve které ztělesňuje maloměstskou lolitku Marty, která se stane "objektem zájmu" o dost staršího hudebníka.

Podle mnohých kritiků se jedná o její dosud nejlepší výkon, a mnozí tvrdí, že by si za tuto roli zasloužila nominaci na Oscara, ne-li samotné ocenění. Přestože se natáčelo na přelomu let 1994 a 1995 film se své premiéry dočkal až v létě 1996.

Její poslední projekt roku 1996 a vlastně až do roku 1999 byl film Tima Burtona Mars útočí!. Ve kterém hraje poněkud sarkastickou dceru prezidentského páru (Jack Nicholson, Glen Close) a jako jedna z mála důležitějších postav přežije. Tento film znovu dokládá známý paradox, totiž, že mladá herečka (nebo mladý herec) hrající stejně velkou roli jako již etablovaná hvězda, jsou často uváděni v titulcích téměř až na konci, zatímco jejich slavnější kolegové jsou uváděni na čelných místech. A tak přestože Natalie hraje ještě o něco větší roli než Danny DeVito, je uváděna až na dvanáctém místě v titulcích, zatímco DeVito je uveden mezi rolemi hlavními.

V roce 1997 si odbyla nejen natáčení první Epizody nové trilogie Hvězdných válek, ale stihla též svou velkou premiéru na Broadwayi v titulní roli hry Deník Anny Frankové. Ztělesňuje mladou židovskou dívku, která se musí během 2. světové války skrývat v podkrovní světnici cizího bytu. Bohužel role se musela v dubnu 1998 vzdát, kvůli svým školním povinnostem. Přestože ji všichni kritici hodnotili navýsost kladně.

Mezi premiérami filmů Mars Attacks! A SW – Epizoda 1 neuvedla žádný film. Faktem je, že i kdyby během dokončovacích prací Epizody 1 natočila několik filmů, zřejmě by žádný z nich nespatřil světlo promítacích přístrojů. Protože každý aspoň trochu myslící producent by počkal až z ní Epizoda 1 udělá jednu z největších hvězd filmového nebe.

Premiéra filmu Star Wars: Epizoda 1 – Skrytá hrozba se konala 21. 5. 1999. Ve Hvězdných válkách Natalie ztělesňuje dvojroli mladé královny Amidaly a její služebné Padmé. Ovšem rozeznat od sebe tyto dvě postavy je těžší než by se na první pohled zdálo. Mimo jiné i proto, že ve scénách ve kterých jsou na plátně královna a Padmé současně tak královnu hraje jiná herečka (Kiera Knightley, v titulcích uváděná jako Sabé). Jednou z mnoha perliček její role je fakt, že si Natalie vymkla během natáčení kotník a že to je některých záběrech vidět. Nejznatelnější je to asi ve třech scénách ze závěrečné bitvy. První z nich je, když Anakin zneškodní tři roboty, které královně a jejím pomocníkům bránili v dalším postupu. Natalie zvolá "Let´s go!" a vyrazí na další cestu po paláci. Právě v záběru, kdy vyběhne zpoza sloupu a proběhne dveřmi je vidět, jak začne "poskakovat" a levou nohu táhne jakoby za sebou. Další scéna, ve které je tento fakt patrný, je setkání královny s neimodianským místokrálem v trůním sále paláce na planetě Naboo. V záběru, kdy Natalie prochází dveřmi spolu se svým doprovodem. A do třetice, když se ve dveřích objeví falešná královna s druhou částí Amidalinýho doprovodu, zastřelí několik robotů a následně uteče s dalšími roboty v patách, si Natalie sedne do trůnu a vyndá ze skrýše několik zbraní, kterými zneškodní (s pomocí kapitána Panaky) zbytek robotů. V záběru, po skončení střelby, Natalie přichází blíží k neimodianům a je zřetelně vidět, jak jí ujede levá noha. Možná právě v této scéně si vymkla kotník, a nebo je to další scéna, na které je její kulhání patrné. Ale dost spekulací a zpátky k faktům. A ty jsou, že během natáčení Natalii ještě nebylo ani šestnáct let, přesto mnozí, kteří film viděli a nebo znají fotografie z filmu většinou její věk v době natáčení odhadují mezi 19 a 22 lety. Není to jenom zásluha jejího vzhledu, ale především jejího mimořádně vyzrálého hereckého projevu. Nicméně je už jisté, že Natalie má podepsanou smlouvu na účinkování ve dvou zbývajících epizodách nové trilogie. Natáčení Epizody 2 začalo v dubnu 2000 a Epizoda 3 je naplánována na natáčení počátkem roku 2003. Premiéra E3 je neplánována na 16. května 2005.

20. října 1999 byl uveden snímek Waynea Wanga Anywhere But Here, ve kterém hraje dceru Susan Sarandon. Anywhere But Here vypráví příběh matky a dcery, které řeší svůj problematický vztah během stěhování z Michiganu do Beverly Hills. Roli v tomto filmu původně Natalie odmítla, kvůli otevřené sexuální scéně mezi ní a Corbinem Allredem, která by jí předepisovala nahotu. Susan Sarandon ale prohlásila, že nebude ve filmu pokračovat bez Natalie a tak byl scénář poslán k přepracování bez dané scény a Natalie nakonec souhlasila. Natáčelo se na jaře 1998. Za roli Ann August byla nominována na Zlatý Glóbus v kategorii "Nejlepší herečka ve vedlejší roli v muzikálu nebo komedii" – což je fakt značně pochybný, neboť zcela prokazatelně hraje roli hlavní.

Jejím následujícím projektem je film Where the Heart Is. Podle posledních zpráv se jedná o romantickou komedii, kterou má režírovat Matt Williams (tvůrce Roseanne). Natalie ztvárňuje mladou těhotnou dívku jménem Novalee Nation. Natáčelo se v létě 1999. Premiéra byla v roce 2000.

Léto roku 2000 tráví v Sydney natáčením Episody II. Natáčí se také v Tunisku a v Itálii.

Na jaře 2001 se přesouvá do Londýna, kde dotáčí některé scény pro EII Současně také studuje svoji roli v divadelní hře "The Seagull", ve které představuje postavu jménem Nina. V tomto roce také slaví své dvacáté narozeniny.

Rok 2002 představuje premiéru Epizody II a s ní i zvýšený zájem o Natalii. Podává spoustu rozhovorů a objevuje se v nespočtu televizních show. Okolo premiéry EII se už také začína proslýchat, že by měla být obsazena v novém filmu Anthonyho Minghelly - "Cold Mountain" a to po boku Judea Lawa a Nicole Kidman. Mezi tím, na začátku srpna natáčí krátký snímek ve Francii, pro režiséra Toma Tykwera, pojmenovaný "Paris, je t'aime" (Paříž, miluji tě). Tento projekt byl zajímavý tím, že to ve skutečnosti byl jeden film, složený z dvaceti krátkých snímků - jež režírovali mimo jiné i Woody Allen.

Natalie opravdu dostává roli v "Cold Mountain" a natáčet začína na podzim 2002. Dostává teké roli ve filmu "Head In The Clouds", které se ale vzdává na začátku roku 2003. Představuje také svého nového psa Charlieho.

V roce 2003 je obsazena v dramatu "Large's Ark". Dozvídáme se také, že Mike Nichols, který režíroval divadelní hru "The Seagull", má záměr zfilmovat hru "Closer", kde s Natalií počítá v obsazení.

Ráda čte, píše, tančí a má ráda jazyky – mluví plynule hebrejsky (její mateřština), pochopitelně anglicky a kromě toho ještě francouzsky a japonsky. Volný čas tráví spolu se svými přáteli. Je zásadová vegetariánka od 8 let, kdy zhlédla záznam operace laserem na kuřeti při lékařské konferenci svého otce. Jedním z jejích hudebních favoritů je islandská zpěvačka Bjork. Jako jedináček věnovala veškerou sourozeneckou lásku svému psovi jménem Noodles, který byl kříženec pudla a knírače.

Počátkem léta 1999 absolvovala střední školu – při závěrečných testech dosáhla 98,5 bodu (ze sta možných)a přihlásila se na Harvard, kde vystudovala psychlogii. Odpromovala 5. června 2003.

Po studiu na univerzitě se plně věnuje herectví, takže ji můžeme vidět třeba ve filmech Garden State (který se v našich kinech vůbec vůbec neobjevil, fůůůůj!)a v dramatu Closer, které ja adaptací stejnojmenné divadelní hry (za roli v tomto filmu dostala Zlatý Glóbus a byla ominována na Oscara). V nejbližších měsících ji také budeme moci vidět v Lucasových Hvězdných válkach (premiéra v USA je stanovena na 19. května 2005) a ve filmu bratrů Wachowských (Matrix) V for Vendetta.

To co ji činí tak vděčným objektem zájmu jejích fanoušků je dokonalá kombinace hereckého talentu, krásného hlasu, mimořádně příjemného vystupování a čisté krásy. A je nutno dodat, že Natalie je plně po právu označována jako "Nová Audrey Hepburn nebo Elizabeth Taylor", k čemuž sama dodává: "Samozřejmě mi to velmi lichotí."V následujících letech se zdá, že se její fanoušci mají na co těšit.

RŮZNÉ ZAJÍMAVOSTI